seriale online

Peaky Blinders – Przegląd głównych antagonistów [TEKST ZAWIERA SPOJLERY DO 4 SEZONU]

Peaky Blinders (2013)

Peaky Blinders to brytyjski serial opowiadający o gangsterskiej rodzinie mieszkającej w Birmingham z początku XX wieku, po I wojnie światowej. Nazwa pochodzi od grupy, której znakiem rozpoznawczym są ukrywane pod daszkami kaszkietów brzytwy.

Głównym bohaterem serialu jest dowodzący siejącą postrach grupą, Tommy Shelby.

W główne role wcielają się tacy brytyjscy aktorzy jak: Cillian Murphy (Tommy Shelby), Tom Hardy (Alfie Solomon), Sam Neil (Chester Campbell) i Helen McCrory (Polly Shelby).

Aktualnie wychodzi już 4 sezon Peaky Blinders.

W sezonie 4 Peaky Blinders pojawią się także nowe, intrygujące postacie - w ich rolach Adrien Brody i Aidan Gillen.

Peaky Blinders sezon 4

czekaj z nami na kolejne odcinki! Peaky Blinders online

Rodzina Shelby, będąc jednocześnie zorganizowaną grupą przestępczą, prężnie działającą na terenie Birmingham, ma tyle samo wrogów co sojuszników. Bezwzględne prowadzenie interesów przez lidera gangu Peaky Blinders, Tommy’ego Shelby, sprzyjało oraz nadal sprzyja przysparzaniu sobie niechęci konkurencyjnych struktur przestępczych oraz angielskiego wymiaru sprawiedliwości."Peaky Blinders" jest świetnie przemyślanym serialem pod względem przedstawiania poszczególnych konfliktów między rodziną Shelby a resztą świata. Jesteśmy świadkami personalnych zemst, przypadkowych zabójstw, trudnych negocjacji. Ale co najbardziej interesujące, niemal każdy sezon należy do innego głównego antagonisty, który mimo, że jest człowiekiem i z pewnością kierują nim subiektywne motywy, jest zarazem ucieleśnieniem innego poziomu, na którym Shelby muszą nieustannie bronić swojej pozycji.


To zestawienie skupia się właśnie na tych głównych „złych” oraz ich metaforycznym znaczeniu fabularnym.


Sezon 1 i 2 – Inspektor Chester CampbellWarto na samym początku zaznaczyć, że interesującym rozwiązaniem w "Peaky Blinders" jest brak jasnego podziału na dobrą i złą stronę konfliktu; wszystkie postacie są tutaj jednakowo szare. Serial unika też moralizatorskiego dyskursu, według którego gang składa się z samych bezwzględnych kryminalistów i stoi całkowicie w opozycji do niewinnej i praworządnej instytucji angielskiego wymiaru sprawiedliwości jakim jest Policja. Dlatego też, Inspektor Cambpell nie przybywa do Birmingham, żeby zwalczać przestępczość zorganizowaną w szerokim rozumieniu – chociaż lubi utrzymywać, że dokładnie o to chodzi – tylko ma za zadanie odzyskanie pokaźnego ładunku broni, który przypadkowo trafił w ręce rodziny Shelby.


Inspektor jest bardzo złożoną postacią i okazuje się, że jego zachowanie motywują w przeważającej części motywy natury osobistej. W jego przypadku dostajemy więc mix urażonej dumy człowieka, który chce liczyć się w społeczeństwie, ale na każdym kroku społeczeństwo przypomina mu, że nie walczył za nie w Wielkiej Wojnie. Mamy konflikt wewnętrzny między powinnością sprawowania porządku a osiąganiem zamierzonego celu wszelkimi możliwymi - rzadko moralnymi – metodami. Nie bez znaczenia pozostaje również wątek nieodwzajemnionej miłości. Inspektor mimo, że posiada dużo władzy ze względu na swoje stanowisko to jednak często okazuje słabość ducha oraz emocjonalne rozdarcie. Jako symbol Wymiaru Sprawiedliwości, przedstawia nam obraz częściowo zdemoralizowanej struktury, panującej wśród stróżów prawa oraz dużą elastyczność ich systemu moralnego, na który łatwo wpłynąć czy to odpowiednio wysoką łapówką czy też groźbą.


Niemniej Inspektor Campbell jest postacią, która wzbudza niechęć i frustrację, ale nie są to tak negatywne emocje jak w przypadku kolejnego antagonisty na liście.


Sezon 3 – Ojciec HughesPostać Ojca Hughes jest kontrowersyjna pod wieloma względami. Główny nacisk w serialu jest położony na jego status podwójnego agenta wywiadu brytyjskiego oraz ogólne zaangażowanie polityczne. Na tej płaszczyźnie znajduje się też jego konflikt z gangiem Peaky Blinders. Zamieszani są również rosyjscy komuniści i pozostałości tamtejszej arystokracji.


Możemy więc interpretować postać księdza w kontekście symbolu instytucji Kościoła Katolickiego – ukazuje nam się podwójna moralność, bezwzględność oraz wątpliwa lojalność. Jednak Ojciec Hughes osobiście posiada cechę, która nie pozwala z nim sympatyzować w żadnym calu. Wątek molestowania seksualnego dzieci przez księdza, w tym jednej z ważniejszych z drugoplanowych postaci nie jest ukazany szczegółowo - dostajemy wiele sugestii, aluzji i opowieści, ale żadnych wizualnych dowodów. Jednak mimo to wątek ten nie jest lekceważony, koniec końców Hughes ginie, zabity przez jedną ze swoich ofiar i jest to śmierć zadana z zemsty. Motyw molestowania dzieci przez osoby mocno związane z Kościołem zawsze wzbudza wiele emocji, dlatego też Ojciec Hughes jest uważany za najgorszego z antagonistów w "Peaky Blinders." Ukazywanie go przeważnie w mrocznej scenerii nie pomaga w „ociepleniu” jego wizerunku.


Sezon 4 – Luca ChangrettaWątek najstarszego syna włoskiej rodziny Changretta, który powraca do Anglii aby zemścić się na rodzinie Shelby za śmierć swojego ojca i brata, zapowiada się jak do tej pory bardzo ciekawie. W ostatnich trzech odcinkach widzieliśmy go zaledwie w kilku scenach, jednak na podstawie tych kilku momentów można już wiele wywnioskować na temat Luci. Obecny przywódca rodziny Changretta jest symbolem Personalnej Vendety – nie jest to coś z czym Peaky Blinders nie miało nigdy do czynienia jednak wydaje się, że nigdy na taką skalę. Luca Changretta nie chce zemścić się jedynie na Tommy'm Shelby czy też jego bracie Arthurze, którzy bezpośrednio przyczynili się do śmierci jego ojca i brata. Ze względu na skomplikowane systemie wartości zarówno po stronie Shelby jak i Changretta, opartym w dużej mierze na pojęciu honoru i odpowiedzialności na zasadzie „oko za oko”, Luca zapowiedział, że zabije całą rodzinę Shelby, na samym końcu zostawiając Tommy’ego, aby zadać mu tym największy ból.


Luca Changretta zadał już pierwszy cios i wygląda na to, że za kolejny odpowiedzialny będzie jeden z Shelby’ch. Doskonałe aktorstwo Adriana Brody’ego sprawia, że z każdej sceny wylewa się charyzma i determinacja tego człowieka, a pierwsza konfrontacja obu głów skonfliktowanych rodzin była wręcz elektryzująca. Luca Changretta ma szansę zostać najciekawszym z antagonistów, ale o tym przekonamy się dopiero wraz z nowymi odcinkami serialu.